
Pirkko Saisio liikuttuu kirjoittaessaan aina samassa kohdassa: ”Se tuntuu joka kerran juhlalliselta”
Ylistetty romaanijärkäle Passio syntyi vain kahdeksassa kuukaudessa. Hankalinta ei ollut keksiä tarinoita, vaan välttää nykyajan sotkemista historiaan.
Kahdeksan kuukautta on järjettömän lyhyt aika kirjoittaa yli 700 sivua pitkä romaani, vieläpä romaani, jossa seikkaillaan ympäri Eurooppaa 1400-luvun Firenzestä sodanjälkeiseen Helsinkiin.
Tällaisen tempun Pirkko Saisio kuitenkin teki. Istui alas Madeiran- kodissaan tammikuun 8. päivänä ja painoi viimeiseen pisteen paikalleen elokuussa. Syntyi Passio, jota on luonnehdittu ”2000-luvun Odysseukseksi” ja ”kirjamaailman kirkkaaksi kultakruunuksi”.
Korona oli työhulluksi tiedetylle kirjailijalle hyvä apuri, sillä se sulki teatterit ja lentokentät. Almanakka tyhjeni, ja sosiaaliset kontaktit olivat puhelimen varassa.