
Taiteilijapariskunnan koti on samassa talossa kuin yhteinen työhuone – välillä teoksia kuljetetaan rapussa eestaas
Helin ja Sallan kotona kaikki huonekalut ovat kierrätettyjä. He voisivat luopua lähes kaikista tavaroistaan – taidetta lukuun ottamatta.
Heli Lundström ja Salla Sillgren eivät koskaan uskoneet, että he voisivat elättää itsensä taiteella. Heli työskenteli vuosia fysioterapeuttina ja Salla sosionomina nuorisokodissa.
Kummankaan rohkeus ei nuorena riittänyt taidekouluun. Kolmekymppisinä he päättivät kuitenkin kokeilla ja kummankin yllätykseksi molemmat pääsivät sisään Turun Taideakatemiaan.
Naiset tapasivat ensimmäisen kerran koulussa ja tutustuivat toisiinsa myöhemmin yhteisen ystävän juhlissa.

Hurmaava historia
Haluatko lukea tilaajille tarkoitettuja artikkeleita?
Yhdellä tilauksella saat käyttöösi Kotiliesi digi -palvelun ja ainutlaatuisia sisältöjä neljästä inspiroivasta aikakauslehtibrändistä: Kotiliesi, Deko, Maalla ja Kotiliesi Käsityö. Hintaan sisältyy myös Kotilieden näköislehti.
Jos olet jo tilaaja, kirjaudu sisään tästä .
Tiesithän, että Kotilieden jatkuva tilaus sisältää myös Kotiliesi digi -palvelun lukuoikeuden.
Kommentoi
Kommentoi juttua: Taiteilijapariskunnan koti on samassa talossa kuin yhteinen työhuone – välillä teoksia kuljetetaan rapussa eestaas