Katso video – Vappu Pimiän kakkupaljastus: ”Olen tehnyt tätä superhelppoa kakkua 13 vuotiaasta asti ja se on aina yhtä hyvää!”
Yksi Vappu Pimiän suosikkiohjeita on ranskalainen suklaakakku. Se toimii niin perhejuhlissa, kuin herkutteluhetkissä. Todella yksinkertaiset raaka-aineet takaavat sen, että kakku valmistuu helposti ja nopeasti.
”Olen tehnyt tätä superhelppoa kakkua 13 vuotiaasta asti ja se on aina yhtä hyvää!”, Vappu paljastaa.
Tarvitset vain voita, suklaata, kananmunia ja jauhoja. Nerokkaan kakkuohjeen salaisuus piilee paistoajassa. Kakku ei saa olla uunissa pidempään kuin 12-15 minuuttia.
”Muista tämä tärkeä vaihe valmistuksessa, niin saat siitä täydellistä, juuri oikeanlaisen löysän suklaasydämen.”
Tuttu taloussuklaa toimii
Vappu tunnustautuu taloussuklaan ystäväksi. Tämä kakku ei vaadi mitään erikoisia raaka-aineita. Tavallinen taloussuklaa toimii loistavasti.
”Perinteinen taloussuklaa on oma suosikkisuklaani leivonnassa.”
Ruokarakkaudella,
Vappu
Kiitos kuvauslainoista: Clas Ohlson, Heirol, Ikea, Lapuan Kankurit, Muurla, Plantagen, Suomen Sähkötuonti – Blendtec ja Philips
Kommentit (2)
Tarvitset vain voita, suklaata, kananmunia ja jauhoja…
Tekstiin voisi lisätä myös sokerin 😉 koska sitä videolla taikinaan myös laitetaan.
Samaa olin tulossa sanomaan, vaikka viestien välissä pari vuotta. Olin hyvässä vauhdissa, kunnes aloin miettiä, että hetkonen nyt puuttuu jotain 😀 Mutta hyvähän siitä lopulta tuli, ja ties vaikka olisi tullut ilman sokeriakin, ken tietää… Tätä reseptiä tulee kokeiltua uudestaankin.
Kommentoi juttua: Katso video – Vappu Pimiän kakkupaljastus: ”Olen tehnyt tätä superhelppoa kakkua 13 vuotiaasta asti ja se on aina yhtä hyvää!”