
Mysi Lahtisen lipstikkakeitto
Lipstikkakeitto lämmittää kesäillan viileydessä. Ohjeen on antanut Kotiliedelle Tuula Blåfield, Mysi Lahtisen sisko. Hän kuvailee keittoa näin: "Tuore lipstikka on edukseen Mysin lipstikkakeitossa, johon se antaa hienon ja täyteläisen vahvan makunsa." Mysi Lahtisen, lipstikkakeiton suloinen tuoksuu leviää kesäkeittiöstä koko taloon.
- Valmistusaika
- yli 60 min
- Annosmäärä
- 6 annosta
- Kasvis
- Laktoositon
- Munaton
Ainekset
Lipstikkakeitto
- 1 rkl laktoositonta voita tai rypsiöljyä
- 4-5 sipulia
- ½ l tuoretta lipstikkaa
- 2 l vettä
- 3-4 kasvisliemikuutiota
- 2-3 raastettua perunaa
- 2 dl laktoositonta kermaa
- 3 rkl vehnäjauhoja
Valmistusohje
Lipstikkakeitto Mysi Lahtisen ohjeella valmistuu näin:
- Kuumenna kattilassa voi tai öljy ja kuullota siinä hienoksi leikatut sipulit kuultaviksi. Lisää vähintään kahvikupillinen silputtua lipstikkaa ja kääntele seosta, ettei se pala pohjaan. Pienennä lämpöä.
- Lisää vesi, kasvisliemikuutiot ja raastetut perunat. Anna keiton kiehua hissukseen kannen alla puolisen tuntia.
- Sekoita vehnäjauhot kylmään vesitilkkaan. Lisää keittoon puolet kermasta ja vehnäjauhosuurus. Anna keiton vielä kypsyä puolisen tuntia.
- Lisää loput kermasta ja anna keiton olla ilman kantta pari minuuttia. Tarjoa lipstikkakeitto tuoreen ruisleivän kanssa.
Vinkki! Parhaan maun keitto saa alkukesän lipstikasta, jolloin sen lehdet ovat vielä pehmeitä ja hennon vihreitä. Myöhemmin kesällä keittoon kannattaa nyppiä rehevän kasvin pienimmät ja nuorimmat lehdet.
Lue myös: Mysi Lahtisen lampaanviulun ohje
Lue myös Anna.fi: Lue lisää lipstikasta eli liperistä
Kommentoi
Kommentoi juttua: Mysi Lahtisen lipstikkakeitto
mihin unohtui sokeripala?
Miksi ohje loppui kesken?
Valmistusohje puuttuu…
Hei!
Katsotko ohjetta mobiililaitteella? ”Ainekset”-otsikon vieressä lukee ”Ohje”. Kun napsautat siitä, saat ohjevälilehden auki.